Filmy irlandia, oparty na faktach

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje irlandia, oparty na faktach. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Jednym głosem

6,6
7,0
W 2017 światem wstrząsnęła informacja o wielkim skandalu w Hollywood. Reporterki New York Timesa, Megan Twohey i Jodi Kantor przedstawiły historię, która skruszyła milczenie wokół tematu molestowania seksualnego przez najpotężniejszego producenta Hollywood – Harveya Weinsteina. Wykorzystywanie, szantażowanie i tuszowanie przestępstw przez szefa Miramaxu i The Weinstein Company trwało od dziesięcioleci. Publikacja NYT zapoczątkowała ruch #MeToo. Ostatecznie Weinstein został oskarżony i skazany na 23 lata więzienia.
Film jest fabularnym zapisem dramatycznych wydarzeń z 30 stycznia 1972 roku, kiedy z przedmieść Derry (zamieszkanego w większości przez katolików) w Irlandii Północnej wyruszył pokojowy marsz zorganizowany przez społeczny ruch Civil Rights. Protestujący zamierzali dotrzeć do centrum miasta, gdzie miał odbyć się wiec. Mimo starań organizatorów nie udało się uniknąć starć z brytyjskim wojskiem, w których zginęło 14 osób. To wydarzenie, nazywane dziś Krwawą Niedzielą, stało się punktem zwrotnym w historii wielowiekowego konfliktu między Irlandczykami, którzy w większości są katolikami, a Brytyjczykami, wśród których przeważają protestanci. Po masakrze w Derry, Irlandia Północna stanęła w obliczu wybuchu wojny domowej. Wielu młodych ludzi wstąpiło w szeregi katolickiej organizacji terrorystycznej IRA i protestanckiej UVF, co rozkręciło spiralę przemocy trwającą już 30 lat.
Historia rozpoczyna się w 1975 roku. W miejscowości Lurgan 17-letni Alistair Littre, członek UVF (Ochotniczych Oddziałów Ulsteru) morduje 19-letniego katolika, Jima Griffina. Littre, wraz z trzema innymi osobami zamieszanymi w strzelaninę, zostaje aresztowany i skazany. Świadkiem morderstwa Jima był jego 11-letni brat, Joe Griffin. Pięć minut nieba jest zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami. Film próbuje odpowiedzieć na pytanie, jak przemoc wpłynęła na życie obu mężczyzn.


Urodzona w Dublinie Christina Noble od najmłodszych lat doświadczała kolejnych krzywd od losu. Lawina nieszczęść, jaka na nią spadła - przymieranie głodem, pobyt w sierocińcu, gwałt i odebranie siłą dziecka, nie złamała jej, lecz dodała sił. Wiedziona powracającym przez lata snem o wietnamskich dzieciach uciekających przed wojennym napalmem, postanowiła wyruszyć do Azji, by tam odkryć swoje przeznaczenie.
Powróciwszy do Irlandii w 1939 roku, z piętnem socjalisty po udziale w wojnie domowej w Hiszpanii przeciwko Republikanom, William Franklin podejmuje pracę w zakładzie poprawczym dla chłopców w St. Jude. W szkole prowadzonej przez zakonników, jako jedyny świecki nauczyciel. Z miejsca wchodzi w konflikt z bratem Johnem, dla którego wszyscy wychowankowie są degeneratami, do których należy się zwracać tylko przez numer, jaki każdy z nich ma nadany.
Ambitny, młody reporter John Grogan (Owen Wilson) i jego żona Jenny (Jennifer Aniston) przeprowadzają się do Florydy i kupują tam dom. Chcąc sprawdzić się w roli rodziców adoptują szczeniaka rasy Labrador Retriever, którego nazywają Marley. Szybko przekonują się, że jest on wyjątkowo energicznym, siejącym wokół spustoszenie psem. Mimo swego zachowania staje się on jednak nieodłączną częścią rodziny. Film jest adaptacją bestsellerowej powieści Johna Grogana.
Film pokazuje jak kościół katolicki w Irlandii prawie do końca XX wieku postępował z dziewczętami, które według duchownych zeszły na złą drogę. "Wyroki" wydawano odgórnie, a dziewczęta często skrzywdzone psychicznie na całe życie przez dane zdarzenie, za karę trafiały do piekła na ziemi. Nikt nigdy nie uderzył się w piersi i nie przeprosił tych kobiet za to, że w większości nie ze swojej winy przeszły gehennę, która miała być przebyta dla ich dobra.

Głód

7,0
Wydarzenia ogniskują się na strajku głodowym zorganizowanym przez IRA w więzieniu Maze w Irlandii Północnej. Walka dotyczy statusu więźniów, którzy traktowani są jako zwykli kryminaliści, a chcą uzyskać zakwalifikowanie jako polityczni. Obraz koncentruje się na dwóch postaciach: zwykłym strażniku więziennym, Raymondzie Lohan, a drugą postacią jest Bobby Sands, przywódca strajku. W tle rozgrywają się również dramaty innych osób.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…